ROUND NINE
GROUP 10 SEASON PREVIEW: Who will fire to claim tightest title race in years?
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
FRIDAY, June 7
BATHURST PANTHERS VERSUS OBERON TIGERS
At Carrington Park, Bathurst, premier league kick-off at 8.45pm (league tag kick-off at 5pm):
PANTHERS: 1 Josh Rivett, 2 Mackenzie Atkins, 3 Blake Lawson, 4 Kevin Murray, 5 Louis Murphy, 6 Willie Wright, 7 Doug Hewitt, 8 Brent Seager, 9 Nick Loader, 10 Jake Betts, 11 Jack Siejka, 12 Josh Small, 13 Brad Fearnley; Bench: 14 Jed Betts, 15 Jarred Seager, 16 Max Gay, 17 TBA.
COACH: Doug Hewitt.
TIGERS: 1 Jackson Brien, 2 Tye Siakisoni, 3 Abel Lefaouseu, 4 Jayden Fagg, 5 Zane Rowlandson, 6 Farren Lamb, 7 Matt Ranse, 8 Luke Christie-Johnston, 9 Richie Peckham, 10 Josh Starling, 11 Jake Dawe, 12 Andy Adams, 13 Blake Fitzpatrick; Bench: 14 Blake Ryan, 15 Ty-Lee Simmonds, 16 Lochie Gilmore, 18 Jaxon Ballinger.
COACH: Josh Starling.
SATURDAY, June 8
LITHGOW WORKIES VERSUS MUDGEE DRAGONS
At Tony Luchetti Sportsground, Lithgow kick-off kick-off 2.15pm (league tag kick-off at 10.30am):
WORKIES: 1 Josh Howarth, 2 Harley Osland, 3 Keelan Bresac, 4 Jack Sullivan, 5 Zac Jones, 6 Jono Van Veen, 7 Eli Felton, 8 Greg Behan, 9 Harry Bender, 10 Ryan Jervis, 11 Greg Alderson, 12 Corey Willmott, 13 Cody Godden; Bench: 14 Andrew Bain, 15 Kyle Willmott.
COACH: Graeme Osborne.
TIGERS: 1 Tom Lawson, 2 Jared Robinson, 3 Corin Smith, 4 Lee Hicks, 5 Nathan Orr, 6 Jack Littlejohn, 7 Jack Beasley, 8 Chanse Burgess, 9 Ben Thompson, 10 Nick Harvey, 11 Luke Moody, 12 Nick Willson, 13 Casey Burgess; Bench: 14 Sebastian Flack, 15 Jayden Brown, 16 Todd Munn, 17 Aidan Woods.
COACH: Jack Littlejohn.
GROUP 10 REP SIDE: Check out who's been named to play for Group 10 at Forbes next weekend
BATHURST ST PAT'S VERSUS BLAYNEY BEARS
At Jack Arrow Oval, Bathurst premier league kick-off 2.30pm (under 18s kick-off at 10.45am):
ST PAT'S: 1 Mick Latu, 2 Jacob Parslow, 3 Chris Kirby, 4 Adam Morton, 5 Adam Booth, 6 Tim Holman, 7 Tom Clyburn, 8 Mick Hawkings, 9 Mitch Squires, 10 Jack Mackey, 11 Traie Merritt, 12 Curtis Boardman, 13 Dave Sellers; Bench: 14 Hudson White, 15 McCoy White, 16 Harrison Jones, 17 Mick Godfrey.
COACH: Luke Branighan.
BEARS: TBA
COACH: Ben McKenna
AT THE END OF THE DAY: Is 1999 Orange Hawks side Group 10's best ever?
SUNDAY, June 9
ORANGE HAWKS VERSUS ORANGE CYMS
At Wade Park, Orange premier league kick-off at 2.30pm (under 18s league tag kick-off at 9.30am):
HAWKS: 1 Duncan Young, 2 Eman Rodriguez, 3 Jared Brodrick, 4 Jack Aumuller, 5 Corey Brown, 6 Willie Heta, 7 Matt Boss, 8 Ethan McKellar, 9 Alex Prout, 10 Sam Coyte, 11 Rakai Tuheke, 12 Talon Hodge, 13 Nathan Potts; BENCH: 14 Ethan Monk, 15 Brett Morgan, 16 Lawrence Fogg, 17 Matt Foliaki.
COACH: Willie Heta.
CYMS: 1 Lachie Munro, 2 Travis Adelehorf, 3 Dom Maley, 4 Robbie Mortimer, 5 Jacob Sutherland, 6 Ben McAlpine, 7 Luke Petrie, 8 Cam Jones, 9 Ryan Griffin, 10 Joe Duffy, 11 Kain Earsman, 12 Ethan Bereyne, 13 Tim Mortimer; Bench: 14 Joseph Ualesi, 15 Tyrone Harrison.
COACH: Dom Maley.